Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa
Bogataši i siromasi

Ekonomija Ekonomija

Bogataši i siromasi

Autor: Branko Milanović
Broj strana: 220
ISBN broj: 9788651911944
Izdavač: Službeni glasnik Službeni glasnik
Godina izdanja: 2012.

                 
Twitter   Facebook   Linkedin   Pinterest   Email
                 
Rasprodata

 

Ko je najbogatiji čovek svih vremena? Da li mesto Vašeg rođenja utiče na iznos novca koji ćete zaraditi za života? Kako biste to znali? Zašto – osim kao kuriozitet – ova pitanja imaju smisla? U Bogataši i siromasi Branko Milanović, jedan od vodećih svetskih eksperata za pitanja bogatstva, siromaštva i ponora koji ih deli, objašnjava ove i druge misterije o nejednakom prostiranju bogatstva u svetu, današnjem i nekadašnjem. U tri eseja, Milanović na popularan način predstavlja tri tipa razlika u bogatstvu: unutar jedne zemlje, između zemalja i između pojedinaca u celom svetu. NJih prate zanimljive priče koje je nazvao vinjetama, u kojima ćemo naći odgovore na pitanja koliko je zaradila Ana Karenjina time što se zaljubila? Kakvo je poređenje između bogatih antičkih Rimljana i današnjih bogataša? Gde se na kenijskoj raspodeli dohotka nalazi Obamin deda? Šta bi marksizam rekao o savremenom svetu? Kako mesto življenja utiče na nečije imanje? Cilj priča je da se otkrije važnost uloge koju razlike u dohotku i bogatstvu, izobilju i siromaštvu, igraju u našim svakodnevnim životima, kao i značaj koji su imale tokom istorije. I pored zanimljivosti, ovo je ozbiljna knjiga. Ona se bavi dubokim pitanjima uticaja (ne)jednakosti na savremeni svet i mogućnostima da ekstremna nejednakost ugrozi socijalni poredak.

Branko Milanović



Kriminal i ekonomski rast

Diktatura ili demokratija su besmislene kategorije ako niko ne može da vas zaštiti od fizičkog nasilja, ako vašu decu nekažnjeno tuku u školi, a kriminalci vam obijaju stan.


Na prvi pogled izgleda da između kriminala i ekonomskog rasta nema mnogo dodirnih tačaka. Ali tačno je upravo suprotno. Bez značajnog iskoraka u rešenju problema kriminala i korupcije malo je verovatan i povratak srpske ekonomije na neku prihvatljivu stopu privrednog rasta. Otuda je ključno da građani, naročito u vreme predizborne kampanje, jasno uvide da je ,,stop kriminalu” jedan od načina da i na sopstvenoj ,,koži” osete poboljšanje kvaliteta života i ekonomski boljitak.

Problem kriminalizacije srpskog društva proteže se više od 20 godina. Od akcije ,,Sablja” do danas dosta je učinjeno na zaustavljanju i osuđivanju onih koji su odgovorni za najbezobzirnije nasilne zločine, od svakojakih zemunskih i surčinskih klanova, sa sve čudovišnijim imenima kao što su Budala, Životinja i slično. Većina njih se sada nalazi iza rešetaka što je svakako bio veoma važan, iako samo prvi, korak.

POLITIKA.

Vikipedija

Branko Milanović, rođen 24. oktobra 1953. godine u Parizu, ekonomista.

Završio je Ekonomski fakultet u Beogradu, gde je i doktorirao. Specijalista je za pitanja siromaštva, nejednakosti u raspodeli dohotka i socijalne politike. Radi u Svetskoj banci kao vodeći ekonomista, a predaje o tranziciji na Univerzitetu Džon Hopkins u Baltimoru, SAD. Član je Instituta G-17 i Centra za liberalno-demokratske studije. Glavne knjige su: Liberalizacija i preduzetništvo (1989), Ekonomske nejednakosti u Jugoslaviji (1990) i Raspadanje svetova: merenje međunarodne i globalne nejednakosti (2005).

 

Komentari

• Ivana Zajic
Novac je bitan, ali ne i presudni faktor u zivotu.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

Preporučujemo

Nema slike

Popust cena:
rsd

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272