Napadači imaju brojne prednosti, od kojih je najveća mogućnost iznenađenja, tj. mogućnost izbora vremena, mesta i načina napada. Lica zadužena za odbranu sistema moraju uvek biti spremna, na svakom mestu i za sve načine napada.
Ova sveobuhvatna, jasna i sistematična knjiga posvećena je osnovnim teorijskim i praktičnim konceptima sigurnosti informacionih i komunikacionih tehnologija. Objašnjava pretnje, napade i opasnosti, kao i metode, postupke i proizvode koji služe za zaštitu.
Pogodna je i za početnike i za napredne korisnike, za programere, administratore, projektante i ostale profesionalce u ovoj oblasti. Pravi je udžbenik za studente i učenike koji izučavaju ovu oblast na fakultetima i u školama. Namenjena je i menadžmentu kompanija čije se poslovanje oslanja na računarske sisteme i mreže.
Teorijska objašnjenja i praktični primeri strukturirani su tako da čitaoce postupno uvode u pojedina područja sigurnosti, objašnjavaju osnovne sigurnosne usluge i zaštitne mehanizme i obučavaju ih kako da zaštite svoj računar, mrežu, izvorni kôd ili bazu podataka. Jednostavnije – cilj autora je da čitaoce nauče kako da zaštite svoju imovinu, a ne da napadaju tuđu.
Sadržaj
Predgovor
Uvod
Poglavlje 1: Pretnje, napadi, sigurnost i metode zaštite
Poglavlje 2: Sigurnosne arhitekture i modeli
Poglavlje 3: Kriptografija
Poglavlje 4: Sigurnosni protokoli
Poglavlje 5: Kontrola pristupa i mrežne barijere
Poglavlje 6: Sistemi za otkrivanje i sprečavanje upada
Poglavlje 7: Zlonamerni programi
Poglavlje 8: Elektronsko poslovanje i sigurnost na Internetu
Poglavlje 9: Sigurnost bežičnih i mobilnih mreža
Poglavlje 10: Sigurnost i zaštita operativnih sistema
Poglavlje 11: Sigurnost baza podataka
Poglavlje 12: Sigurnosni aspekti programiranja
Poglavlje 13: Nadzor računarskih mreža
Poglavlje 14: Organizacione, fizičke i pravne metode zaštite, društveni aspekti
Poglavlje 15: Planiranje održanja kontinuiteta posla i oporavka od nesreća
Poglavlje 16: Etičko hakerisanje i ispitivanje mogućnosti proboja
Dodatak A: Sigurnosni standardi i programi sertifikacije
Dodatak B: Besplatni alati, alati otvorenog koda i razni resursi koji se tiču sigurnosti
Dodatak C: Kriptografske tablice
Dodatak D: Izvorni kod
Dodatak E: Lozinke za pristup konfiguraciji BIOS-a
Literatura
Spisak termina korišćenih u knjizi
Indeks
O autorima
Mr Dragan Pleskonjić, diplomirani inženjer računarske tehnike, radi kao glavni izvršni rukovodilac (CEO) beogradskog dela preduzeća za razvoj softvera "Finsoft Ltd", čije je sedište u Londonu, Velika Britanija. Takođe, honorarni je profesor na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu. Specijalnost su mu sigurnost računarskih sistema i mreža (posebno bežičnih), kriptografija, projektovanje i razvoj softvera itd. Pokrenuo je i vodio značajne projekate razvoja softvera za nekoliko američkih i zapadnoevropskih kompanija. Objavio je više knjiga, publikacija i nastavnih materijala i podneo više patentnih prijava. Njegovi brojni stručni i naučni radovi objavljeni su u časopisima i na konferencijama u zemlji i inostranstvu. Član je profesionalnih udruženja IEEE Computer Society i ACM, kao i grupe za kompjutersku sigurnost u okviru ovog udruženja - ACM SIGSAC (Special Interest Group on Security, Audit and Control). Dragan je jedan od osnivača Internet platnog sistema eNovčanik a.d.
Nemanja Maček radi kao saradnik na katedri za računarsku tehniku na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu. Oblasti interesovanja su mu operativni sistem Linux, kriptografija, digitalna forenzika i sigurnost računarskih sistema i mreža. Podržava i zalaže se za razvoj softvera sa otvorenim kodom. Svira gitaru i klavir, amaterski se bavi hatha jogom, vegetarijanac je i voli mačke (felis catus).
Dr Borislav Đorđević, diplomirani inženjer elektrotehnike, dugogodišnji je saradnik Instituta "Mihajlo Pupin" i profesor na Višoj elektrotehničkoj školi. Oblasti interesovanja su mu performanse disk podsistema, teorija operativnih sistema i operativni sistem UNIX. Objavio je veliki broj radova u međunarodnim i domaćim časopisima i na konferencijama, te nekoliko knjiga i priručnika iz teorije operativnih sistema i sigurnosti računarskih mreža.
Marko Carić, diplomirani matematičar, radi kao saradnik na katedri za nove računarske tehnologije na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu. Oblasti interesovanja su mu kriptografija, operativni sistemi i sigurnost računarskih sistema i mreža.